Mila Latch and Deadbolt Genuine Multipoint Gearbox – Lift Lever
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
This Mila gearbox is a genuine replacement. Fixing points are not threaded and will require self-tapping screws. Screw holes are unthreaded – Use 4mm x 30mm screws to cut thread (Part Number: M430CSK)
Mila gearboxes are available in both latch only and latch and deadbolt configurations, with a double or spindle spindle.
Latch only versions are always single spindle and are available in 25mm, 28mm, 35mm, and 45mm backsets. Latch and deadbolt versions with a single spindle (92mm PZ) are available in 35mm and 45mm backsets and double spindles are available with a 35mm backset only. The double spindle lock features a 70mm/ 92mm PZ measurement.
Operation: Lift lever
Latch reversal: Undo the screw in the side of the lock case to remove the latch, reverse, reinsert and replace the screw.
| Backset | 35mm |
|---|---|
| centres-pz | 92mm |
| Width | 55mm |
| height | 233mm |
| main-gearbox | latch-and-deadbolt |
| Operation | Lift Lever |
| spindle | single-8mm |
| Type | Gearbox |
| Handing | not-handed |
| cylinder-type | euro |
| genuine-copy | genuine |
| Packaging | Single |
| Brand | mila |























Reviews
There are no reviews yet.