Squire CP40 40mm Open Shackle Combination Padlock
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
The CP40 combination padlock offers heavy-duty security with its hardened steel shackle, double locking mechanism, and up to 10,000 possible combinations. Fully re-codable, this padlock ensures customisable, keyless protection for a variety of applications. With a durable die-cast alloy body and dual compound cover, it stands up to environmental elements and provides long-lasting performance.
| shackle-type | open |
|---|---|
| Body Width | 40mm |
| overall-height | 70mm |
| body-thickness | 22mm |
| clearance-width | 17mm |
| clearance-height | 20mm |
| shackle-thickness | 6mm |
| Packaging | Visi Packed |
| Brand | squire |

















Reviews
There are no reviews yet.