Bowater Genuine Multipoint Gearbox Double Spindle
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
This Bowater gearbox has a 35mm backset with an unusual 92/70mm double spindle mechanism.
The case measures 234mm high by 52mm and self-tapping screws are required to fit it.
Please note that early versions of this gearbox use different screw positions and are not interchangeable.
Operation: Lift Lever
Latch reversal: Unscrew the lock case with the latch facing left, remove the flat positioning plate, remove the latch clip, remove the latch retaining spring, reverse the latch then reassemble
>
| Backset | 35mm |
|---|---|
| centres-pz | 92mm-70mm |
| Width | 52mm |
| height | 234mm |
| main-gearbox | latch-and-deadbolt |
| Operation | Lift Lever |
| spindle | double-8mm |
| Type | Gearbox |
| Handing | reversible |
| cylinder-type | euro |
| genuine-copy | genuine |
| Brand | bowater |






















Reviews
There are no reviews yet.