(Ex Chubb) Union 3J60 Horizontal Non British Standard 5 Lever Mortice Sashlock
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
This Union (ex Chubb) 3J60 horizontal sashlock is a 5 detainer mortice lock designed for timber doors with a thickness of up to 50mm.
These non-handed detainer locks have a 14mm bolt throw and are force resistant, anti-pick and anti-saw.
The brass deadbolt contains hardened steel rollers to help prevent against hacksawing.
| Backset | 83mm |
|---|---|
| case-height | 98mm |
| Case Width | 2.5 inch / 65mm |
| centres | 67mm |
| Faceplate Length | 143mm |
| faceplate-width | 25mm |
| finish | Satin Chrome |
| Packaging | Boxed |
| Type | Detainer Mortice Lock |
| Description | horizontal |
| no-of-keys | 2 |
| case-colour | silver |
| deadbolt-throw | 14mm |
| follower | 8mm |
| british-standard | no |
| ukca | no |
| ce | no |
| certifire | no |
| fire-rated | no |
| can-be-keyed-alike | yes |
| Brand | union |






















Reviews
There are no reviews yet.