Hoppe London Lever Lever UPVC Multipoint Door Handles – 70mm PZ Unsprung 215mm Screw Centres
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
These Hoppe handles from the London range have unsprung 70pz internal & external levers. With a backplate size of 235mm x 27mm they are commonly used with GU Ferco multipoint locks with a 7mm follower. These handles are not compatible with spring cassettes.
The distance between the fixing screws is 215mm.
| centres-pz | 70mm |
|---|---|
| screw-centres | 215mm |
| backplate-length | 235mm |
| backplate-width | 27mm |
| Spindle Size | 7mm |
| Handing | Non Handed |
| sprung-or-unsprung | unsprung |
| Colour | White |
| Packaging | polybagged |
| top-screw-to-spindle | 107mm |
| Brand | hoppe |





















Reviews
There are no reviews yet.