Roto H500 Passive Genuine Multipoint Gearbox – Lift Lever
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
This Elite Standard gearbox is suitable for a passive door on a pair of French doors.
Passive locks are fitted to the secondary (or passive) door on a pair of French doors. They are used in conjunction with the primary lock, which is a normal multipoint door lock, fitted to the main door. Locking is achieved by shoot bolts which secure the secondary door leaf to the frame when the door is locked.
| Backset | 35mm |
|---|---|
| centres-pz | 92mm |
| Width | 50mm |
| height | 195mm |
| main-gearbox | passive-lock |
| Operation | Lift Lever |
| spindle | single-8mm |
| Type | Gearbox |
| Handing | not-handed |
| cylinder-type | euro |
| genuine-copy | genuine |
| Packaging | Single |
| Brand | roto |





















Reviews
There are no reviews yet.