ERA Bi Fold 35/92 Latch Hook Lockcase for Warmcore Liniar Doors
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
ERA Genuine Gearbox Hookbolt Version to suit Warmcore and Liniar Bi-Fold Doors.
Operation: Lift lever or split spindle
Latch reversal: Undo the screws in the latch to remove. Reverse and reinsert then replace screws.
Nightlatch split spindle reversal: Remove latch to reveal a small screw. Use a small bladed screw driver to turn the screw 180 degrees then return latch to correct position.
| Backset | 35mm |
|---|---|
| centres-pz | 92mm |
| Width | 55mm |
| height | 220mm |
| main-gearbox | latch-and-hookbolt |
| Operation | Lift Lever Or Split Spindle Nightlatch |
| spindle | split-8mm |
| Type | Gearbox |
| cylinder-type | euro |
| genuine-copy | genuine |
| Packaging | Single |
| Brand | era |






















Reviews
There are no reviews yet.